11
07 2014
2291

Întreprinderea individuală, cu un număr mediu anual de salariaţi ce nu depăşeşte 3 unităţi, a devenit plătitoare de T.V.A. din 01 aprilie 2014. Apare întrebarea, din care perioadă întreprinderea este obligată de a prezenta dările de semă fiscale pentru toate tipurile de impozite şi taxe, ţinînd cont de faptul că pînă la înregistrare ca plătitor de T.V.A., se prezenta o dare de seamă fiscală unificată cu privire la impozitul pe venit... ?

...În cazul neprezentării în termen a dărilor de semă fiscale, se vor aplica sancţiuni fiscale întreprinderii individuale?


În conformitate cu alin. (1) art. 187 din CF, în cazurile prevăzute de legislaţia fiscală, contribuabilul este obligat să prezinte în termenul stabilit dări de seamă pentru fiecare tip de impozit sau de taxă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.