12
03 2015
1300

Întreprinderea, nefiind plătitoare de T.V.A., a introdus mărfuri pe teritoriul vamal al RM, achitînd T.V.A. calculată în vamă, dar fără trecere în cont. Actualmente, întreprinderea este plătitor de T.V.A. și a depistat lipsuri supranormativ a mărfurilor indicate. Urmează oare de calculat (restituit) T.V.A. pentru lipsurile de marfă în cazul casării mărfurilor, T.V.A. aferentă cărora nu a fost trecută în cont?

În baza prevederilor art. 102 alin. (4) din CF, suma T.V.A., achitată sau care urmează a fi achitată, pe valorile materiale, serviciile procurate care nu sînt folosite pentru desfăşurarea activității de întreprinzător, pe valorile materiale procurate care în procesul activității de întreprinzător au fost sustrase sau au constituit pierderi supranormativ conform legislației
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.