16
04 2016
1807

Întreprinderea noastră efectuează servicii de transport internațional de mărfuri (inclusiv de expediție). Livrările în cauză întreprinderea noastră le documentează cu facturi fiscale, cu indicarea cotei zero a T.V.A. Apare întrebarea, urmează a fi înregistrată în Registrul general electronic al facturilor fiscale factura fiscală a cărei valoare impozabilă a livrării impozabile depășește suma de 100 000 lei, dar cota T.V.A. este zero?

În conformitate cu art. 1181 din CF, factura fiscală eliberată se supune înregistrării obligatorii de către furnizorul subiect al impunerii cu T.V.A. în Registrul general electronic al facturilor fiscale, în forma şi modul stabilit de Inspectoratul Fiscal Principal de Stat, în cazul în care totalul valorii impozabile a livrării impozabile cu T.V.A. depăşeşte suma de 100 000 lei.”
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.