24
07 2013
1893

Întreprinderea oferă servicii de locaţiune a unor spaţii altei entităţi. La sfîrşitul perioadei de facturare de către aceasta se eliberează factura fiscală. Potrivit modului de completare a facturii fiscale, în rîndul 17 din formularul facturii fiscale „Primit bunurile (serviciile) cumpărătorul”, persoana responsabilă a cumpărătorului certifică prin semnătură şi ştampilă faptul beneficierii de servicii.

Din motive neîntemeiate, locatarul (beneficiarul serviciilor) refuză de a semna şi aplica ştampila pe formularul facturii fiscale ce rămîne la locator. Sunt întemeiate acţiunile locatarului în această situaţie?

În conformitate cu art. 117 alin. (1) din Codul fiscal, subiectul impozabil, care efectuează o livrare impozabilă pe teritoriul ţării, este obligat să prezinte cumpărătorului factura fiscală pe livrarea în cauză.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.