24
07 2013
1078

Întreprinderea plătitoare de T.V.A. a fost contractată pentru efectuarea livrărilor la realizarea proiectului inclus în Hotărîrea Guvernului nr. 246 din 08.04.2010, pentru care se aplică cota zero a T.V.A. Ce document urmează de a fi solicitat de la Serviciul Fiscal de Stat pentru a confirma furnizorilor acesteia că, pentru livrările efectuate în adresa sa, la realizarea acestui proiect, urmează de a se aplica cota zero a T.V.A.?

În conformitate cu art. 104 lit. c1) din Codul fiscal, cota zero a T.V.A. se aplică pentru importul şi/sau livrarea pe teritoriul ţării a mărfurilor, serviciilor destinate proiectelor de asistenţă tehnică, realizate pe teritoriul Republicii Moldova de către organizaţiile internaţionale şi ţările donatoare în limita tratatelor la care aceasta este parte, precum şi proiectelor de asistenţă investiţională, finanţate din contul împrumuturilor şi granturilor acordate Guvernului sau acordate cu garanţie de stat, din contul împrumuturilor acordate de organismele financiare internaţionale (inclusiv din cota-parte a Guvernului), precum şi din contul granturilor acordate instituţiilor finanţate de la buget.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.