23
05 2013
2799

Întreprinderea plătitoare de T.V.A. în perioada de gestiune a încheiat un contract de livrare a autoturismului aflat la bilanţul întreprinderii. La momentul încheierii contractului, a fost primit un avans în valoare de 25% de la valoarea autoturismului. Ţinînd cont ca livrarea autoturismului este scutită de T.V.A., în care boxă a Declaraţiei privind T.V.A. se reflectă suma avansului primit?

În conformitate cu art. 103 alin. (1) pct. 24) din Codul fiscal, livrarea autoturismele şi a altor autovehicule (poziţiile tarifare 870321, 870322, 870323, 870324 870331, 870332, 870333) se efectuează fară aplicarea T.V.A…
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.