03
06 2014
1789

Întreprinderea „X” prestează servicii de reparaţie a unei clădiri, amplasate în regiunea din partea stîngă a Nistrului. Noi întîlnim dificultăţi la capitolul privind aplicarea cotei T.V.A. la serviciile menţionate, prin prisma art. 96 lit. a), art. 104 lit. a) şi art. 111 din CF, în cazul prestării serviciilor către beneficiarii din partea stîngă a Nistrului, care nu au relaţii cu sistemul bugetar al Republicii Moldova. Aceste servicii vor fi calificate drept export de servicii?

În conformitate cu art. 95 alin. (1) lit. a) din CF, obiectul impozabil cu T.V.A. îl constituie livrarea mărfurilor, serviciilor de către subiecţii impozabili, reprezentînd rezultatul activităţii lor de întreprinzător în Republica Moldova.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.