18
09 2014
1482

Întreprinderea „XWS” în baza deciziei fondatorului se dizolvă cu derularea procedurii de lichidare, cu transmiterea ulterioară a bunurilor societății către un alt subiect. Conform prevederilor art. 95 alin.(2) lit. d) al CF, „Nu constituie obiect impozabil cu T.V.A. transmiterea proprietății în cadrul reorganizării agentului economic”. În contextul celor menționate, transmiterea activelor în cazul dizolvării prin lichidare a întreprinderii se califică ca o livrare neimpozabilă cu T.V.A.?

În conformitate cu prevederile art. 95 alin.(2) din CF,nu constituie obiect al impunerii cu T.V.A. transmiterea proprietății în cadrul reorganizării agentului economic.

Totodată, menționăm că formele de reorganizare a persoanelor juridice sunt stabilite prin art. 69 din Codul civil.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.