11
07 2014
2295

La angajarea la serviciu, în anul 2010, persoana fizică a prezentat patronului cererea privind acordarea scutirii personale și ulterior scutirea se acorda anual. Totodată, dat fiind faptul că, în anul în curs plăţile salariale calculate, comparativ cu perioadele anterioare s-au micşorat, este în drept persoana fizică să nu utilizeze scutirea sa personală, ultima fiind transmisă în favoarea soţiei sale, întrucît aceasta activează la trei locuri de muncă și, concomitent...

...soţul solicită ca să achite obligaţia respectivă în modul stabilit de legislaţie ?

În conformitate cu prevederile art. 33 alin. (1) din CF, pentru perioada fiscală a anului 2014, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală în sumă de 9 516 lei.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.