12
09 2015
997

La importul mijloacelor fixe, destinate majorării capitalului social, T.V.A. nu a fost achitată, iar ulterior ca rezultat al comercializării acestora în termen mai mic de 3 ani, de către organul vamal a fost calculată T.V.A. Poate fi diminuată obligația T.V.A. calculată la livrarea mijloacelor fixe cu suma T.V.A. calculată de către organul vamal?

În conformitate cu prevederile art. 101 alin. (1) din CF, subiectul impozabil este obligat să declare, conform art. 115, şi să achite la buget pentru fiecare perioadă fiscală, stabilită conform art. 114, suma T.V.A., care se determină ca diferenţă dintre sumele T.V.A. achitate sau ce urmează a fi achitate de către cumpărători (beneficiari) pentru mărfurile, serviciile livrate lor şi sumele T.V.A. achitate sau ce urmează a fi achitate furnizorilor la momentul procurării valorilor materiale, serviciilor (inclusiv T.V.A. la valorile materiale importate) folosite pentru desfăşurarea activităţii de întreprinzător în perioada fiscală respectivă, ţinîndu-se cont de dreptul de trecere în cont conform art. 102.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.