11
02 2016
1369

O persoana fizică, după prezentarea Declarației persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (Forma CET 08) pentru o perioadă fiscală precedentă, depistează că această Declarație conține o greșeală sau informații neveridice, care a diminuat suma impozitului cu 200 lei. Are oare dreptul persoana fizică să depună o declarație corectată? Se vor aplica penalități și amenzi în cazul dat?

În conformitate cu prevederile art. 188 al CF, contribuabilul care descoperă, că darea de seamă fiscală prezentată anterior conține o greşeală sau o omisiune, are dreptul să prezinte o dare de seamă fiscală corectată.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.