Întrebări și răspunsuri

icon Organizația de microfinanțare-nerezident din Federația Rusă, a acordat un împrumut persoanei juridice resident. Este în drept entitatea să accepte la deduceri suma dobînzilor și dobînzile achitate în folosul nerezidentului urmează oare a fi impozitate la sursa de plată?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Totodată, menţionăm că potrivit prevederilor art. 25 alin. (2) din CF, deducerea cheltuielilor aferente dobînzilor suportate în baza contractului de împrumut de către agenţii economici în folosul persoanelor fizice şi juridice (cu excepţia instituţiilor financiare, a organizaţiilor de microfinanţare şi a companiilor de leasing...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3046 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2016 10:30

Catalogul tematic

Legislație fiscală | Persoană juridică

Etichete:

organizatii | imprumut | persoana juridica | legislația fiscala | sursa de plata

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon