Întrebări și răspunsuri

icon Persoana juridică-rezident a încheiat un contract cu rezidentul din Federația Rusă, potrivit căruia nerezidentului sunt achitate royalty pentru drepturile de autor în domeniul cinematografiei. În cazul de față apar oare obligații privind reținerea impozitului pe venit la sursa de plată? 

Reamintim, că royalty obţinute de la un rezident sau nerezident care dispune de o reprezentanţă permanentă în Republica Moldova, dacă aceste royalty sînt cheltuieli ale reprezentanţei permanente, se consideră venituri ale nerezidenţilor obţinute în Republica Moldova.   Totodată, conform prevederilor art. 91 alin. (1) din CF, persoanele menţionate la art. 90 reţin şi achită un impozit în mărime de 12% din plăţile direcţionate spre achitare nerezidentului aferente veniturilor de la art. 71.   Concomitent, dacă un tratat int...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.27 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2897 vizualizări

Data publicării:

10 Septembrie /2015 11:49

Catalogul tematic

Royalty

Etichete:

persoana juridica | rezident | royalty

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon