02
06 2014
2745

Persoana fizică este angajată în baza contractului individual de muncă şi este asigurată la sistemul asigurărilor medicale la locul principal de muncă. Persoana dată a procurat patenta de întreprinzător în baza căreia acordă servicii altor întreprinderi. Sunt obligate întreprinderile care efectuează plăţi titularului patentei de întreprinzător pentru serviciile acordate să calculeze primele de asigurare obligatorie de asistenţă medială?

Dar dacă titularul patentei de întreprinzător este pensionar neangajat (nu lucrează în baza contractului individual de muncă)?

Potrivit art. 6 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală, nr. 1593-XV din 26.12.2002, baza de calcul pentru determinarea primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală o constituie salariul şi alte recompense.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.