19
01 2015
2036

Persoana fizică la începutul anului de gestiune a transmis scutirea sa personală soțului/soției și, ulterior, pe parcursul anului își schimbă decizia deoarece se angajează în cîmpul muncii. Este în drept în acest caz persoana fizică să beneficieze de scutirea personală pînă la finele anului de gestiune? Care este procedura de a beneficia în continuare de scutirea menționată și în ce mod se documentează aceasta?

În conformitate cu prevederile art. 34 din CF, persoana fizică rezidentă aflată în relații de căsătorie are dreptul, în anul 2014, la o scutire suplimentară în sumă de 9 516 lei, cu condiția că soţia (soţul) nu beneficiază de scutire personală.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.