11
03 2015
1538

Persoanele fizice rezidente ale RM, pe parcursul perioadei fiscale a anului 2014, au prestat servicii pe teritoriul republicii, achitarea pentru serviciile date efectuîndu-se de către nerezident – partea estonă din surse aflate în afara RM. Totodată, persoanele respective nu au fost angajați ai întreprinderii nerezidentului. Apare în cazul dat obligația fiscală privind impozitul pe venit la persoanele fizice rezidente aferent veniturilor obținute din surse aflate în afara RM?

Reamintim că, venitul din orice surse aflate în RM, inclusiv facilitățile acordate de patron, precum şi din orice surse aflate în afara Republicii Moldova pentru activitatea în Republica Moldova, cu excepția deducerilor şi scutirilor la care au dreptul, obținut de persoanele fizice rezidente cetățeni ai RM care nu desfăşoară activitate de întreprinzător, constituie obiect al impunerii în baza dispozițiilor art. 14 lit. b) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.