Întrebări și răspunsuri

icon Privind scutirea organizațiilor necomerciale de plata impozitului pe venit

"Asociația obştească „M” a fost înființată la 17 ianuarie 2017. În ce mod poate beneficia aceasta de scutire de plata impozitului pe venit pentru anul 2017? Modul de beneficiere de către organizațiile necomerciale de scutirea de plata impozitului pe venit este prevăzut la art. 52 din CF. Este de menționat că prin Legea nr. 281/2016 au fost operate modificări în art. 52 din CF, prin care a fost stabilit nomenclatorul organizațiilor necomerciale care pot beneficia de scutirea de plata impozitului pe venit, şi anume: asociația obştească – conform L...

author icon

Petru Griciuc

author icon

Roman Vieru

Monitorul fiscal FISC.md Nr.38 2017


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1653 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2017 17:31

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Administrare fiscală | Legislație fiscală

Etichete:

organizatie necomerciala | scutire la impozit | nomenclator | asociatii obstesti | publicatie

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon