14
06 2016
1227

Privind emiterea facturii fiscale către un nerezident și înregistrarea ei în Registrul electronic al facturilor fiscale

Rezidentul Republicii Moldova urmează de a efectua lucrări la cota „0” a T.V.A. pe teritoriul Republicii Moldova pentru un nerezident. Poate fi emisă către nerezident factura fiscală și trebuie oare aceasta să fie înregistrată în Registrul facturilor fiscale, în cazul în care totalul valorii impozabile a acestei livrării depășește suma de 100 mii lei?

În conformitate cu prevederile art. 20 alin. (4) din Legea contabilității nr. 113- XVI din 27.04.2007, pentru operațiunile de export-import al activelor și serviciilor, drept documente primare pot fi utilizate documentele aplicate în practica internațională sau cele prevăzute de contract.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.