10
09 2015
790

Rezident al R.M., persoana juridică, importă marfa de la un rezident al Suediei cu care nu este încheiat tratat pentru evitarea dublei impuneri și de la un nerezident al României cu care este încheiat tratat pentru evitarea dublei impuneri. Totodată, potrivit condițiilor contractuale, nerezidenții vor presta servicii de încărcare a mărfii pe teritoriul Suediei și pe teritoriul României. În același timp, nerezidenții vor efectua servicii internaționale de transport,

precum rezidentul va achita nerezidenților sume aferente asigurării mărfii. În cazul de față urmează a fi reținut impozitul pe venit la sursa de plată din plățile achitate în folosul nerezidenților?

La determinarea venitului impozabil al nerezidenţilor se va ţine cont numai de venitul obţinut în Republica Moldova, în conformitate cu prevederile art. 70 alin. (2) lit. a) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.