19
01 2015
2713

Se va permite oare deducerea, în scopuri fiscale, a uzurii mijloacelor fixe, dacă proprietarul unui imobil transmite, în locațiune, pe termen scurt, spații comerciale, care sunt transmise în ritmuri diferite, adică într-un anumit moment ar putea fi transmise în locațiune o parte din oficii, cealaltă parte fiind neutilizată, iar în alt moment să fie transmise o parte din acestea plus o parte din cele neutilizate etc.

sau dacă proprietarul unui bun imobil sau mobil (automobil) l-a utilizat pe parcursul perioadei fiscale, dar l-a transmis în reparație la finele perioadei de gestiune?

Potrivit art. 26 alin. (2) din CF, proprietatea pe care se calculează uzura este proprietatea materială reflectată în bilanțul contabil al contribuabilului, în conformitate cu legislația. şi folosită în activitatea de întreprinzător, a cărei valoare scade prezumtiv ca urmare a uzurii fizice şi morale şi a cărei perioadă de exploatare este mai mare de un an, iar valoarea ei depășește suma de 6 000 lei.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.