12
09 2013
1267

Sunt obligați agenții economici de a depune la Serviciul Fiscal de Stat o cerere pentru a beneficia de facilitate fiscală la impozitul pe venit, în cazul în care activitatea de bază corespunde activităților prevăzute în anexa nr. 7 la Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I şi II ale Codului fiscal. În care anexă din Declarația cu privire la impozitul pe venit (Forma VEN12), contribuabilul va indica facilitatea fiscală la impozitul pe venit?

Potrivit prevederilor art. 24 alin. (16) din Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I şi II ale Codului fiscal, la calcularea impozitului pe venit, agenţii economici, producţia activităţilor de bază ale cărora se determină conform anexei nr. 7, au dreptul la reducerea venitului impozabil cu o sumă calculată prin înmulţirea salariului mediu anual pe ţară din anul precedent anului fiscal de gestiune la creşterea numărului scriptic mediu al salariaţilor în anul fiscal de gestiune faţă de anul precedent, dar nu mai mare de venitul impozabil.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.