Întrebări și răspunsuri

icon Survine oare obligația achitării accizelor în cazul exportului de mărfuri accizate, în cazul în care repatrierea mijloacelor bănești nu a avut loc?

Conform art. 124 alin. (4) din CF, accizele nu se achită în cazul în care subiectul impunerii exportă mărfuri supuse accizelor în mod independent sau în baza contractului de comision, în cazul existenței documentelor stabilite în art. 125 alin. (4). Prevederile art. 123 alin. (4) din CF, (în redacția în vigoare pînă în 01.05.2015), stabileau, că în cazul exportului de mărfuri supuse accizelor, obligația de achitare a accizelor era valabilă până la momentul repatrierii mijloacelor bănești și prezentării documentelor justificative specificate la art. 125 alin. (4). ...

author icon

Ion Chitoroagă

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2745 vizualizări

Data publicării:

16 Februarie /2016 13:37

Catalogul tematic

Accizele

Etichete:

accize | Export | marfuri | mijloace banesti

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon