Întrebări și răspunsuri

icon Trebuie să fie eliberată factura fiscală în cazul livrărilor cînd achitarea se efectuează parțial prin voucher valoric? Cum va fi eliberat bonul mașinii de casă și control la valoarea mărfurilor livrate, în cazul în care achitarea se efectuează parțial prin voucher valoric?

În conformitate cu prevederile art. 117 alin. (1) din CF, subiectul impozabil care efectuează o livrare impozabilă pe teritoriul țării este obligat să prezinte cumpărătorului (beneficiarului) factura fiscală pe livrarea în cauză. Prezentarea facturii fiscale se efectuează la momentul apariției obligației fiscale, stabilit prin art. 108, cu excepția cazurilor prevăzute de CF. Conform art. 108 alin. (1) și alin. (5) din CF, data obligației fiscale se consideră data livrării, data eliberării facturii fiscale sau data primirii plății, în dependență de ce are lo...

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

2406 vizualizări

Data publicării:

14 Septembrie /2015 12:25

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon