Întrebări și răspunsuri

icon TVA la realizarea proiectelor cu componentă de grant

Se va permite trecerea în cont a TVA aferentă procurărilor în cadrul realizării unui proiect de asistenţă tehnică sau investițional (grant), derulat pe teritoriul Republicii Moldova, care parțial este finanțat din contul împrumutului (grantului), iar parțial din alte mijloace financiare? În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, se permite trecerea în cont a TVA aferente procurărilor pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător. Potrivit prevederilor art.104 lit. c1) din Codul fisca...

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

930 vizualizări

Data publicării:

30 Noiembrie /2017 14:59

Domeniu:

T.V.A. | Noutăți

Etichete:

impozitarea donatiei | impozit | TVA | grant | finantarea proiectelor

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon