08
05 2013
1640

Va fi obligat fondatorul gospodăriei ţărăneşti (de fermieri), care a obţinut venituri din vînzări în mărime de pînă la 3 milioane de lei în anul 2011 şi a cărei număr mediu scriptic de personal nu a depăşit 9 persoane, să completeze Declaraţia persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (CET08) pentru 2011 dacă acesta pe parcursul anului a obţinut venituri de la gospodăria ţărăneasca?

Conform art. 901 alin. (31) lit. d) din Codul fiscal în vigoare pe parcursul anului 2011, persoanele specificate la art. 90 alin.(1) din Codul fiscal reţin şi achită la buget un impozit în mărime de 15% din veniturile îndreptate spre achitare fondatorilor întreprinzătorilor individuali sau gospodăriilor ţărăneşti (de fermier). Prevederea prezentei litere nu se aplică fondatorilor întreprinzătorilor individuali şi gospodăriilor ţărăneşti (de fermier), care obţin venituri din vînzări în mărime de pînă la 3 milioane de lei pe an şi al căror număr mediu scriptic de personal nu depăşeşte 9 persoane.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.