Вопросы и ответы

29.1.3.5.6 Care este costul de intrare a mijloacelor fixe procurate?

 În conformitate cu prevederile art.261 alin.(18) din Codul fiscal, costul de intrare a mijloacelor fixe se stabileşte în conformitate cu prevederile Standardelor Naţionale de Contabilitate sau ale IFRS, care nu contravin prevederilor Codului fiscal.

 

     Excepție fac doar mijloacele fixe constatate în conformitate cu art.261 alin.(3) din Codul fiscal, pentru care costul de intrare constituie suma excedentului cheltuielilor de reparaţie peste limita stabilită în art.261 alin.(11) din Codul fiscal.

 

[Modificările operate în temeiul Legii nr.204 din 24.12.2021, în vigoare 01.01.2022]

Учреждения:

Государственная Налоговая Служба | Периодическое издание "Monitorul Fiscal FISC.md"

1526 просмотры

Дата публикации:

19 Январь /2022 07:27

Catalogul tematic

Основные средства

Ключевые слова

mijloace fixe | cheltuieli | costuri | SNC

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon