avatar

Tichet de masă

Tichet de masă pe suport de hîrtie – bon de valoare emis de către operator în condițiile prezentei legi, acordat de către angajator salariaților, pentru a fi folosit ca instrument de plată în scopul procurării produselor alimentare în unitățile comerciale/de alimentație publică care au încheiat un contract de prestare a serviciilor cu operatorul;

Tichet de masă pe suport electronic – card de plată prevăzut la art. 5 pct. 401 din Codul fiscal, emis de către operator în condițiile prezentei legi, acordat de către angajator salariaților, pentru a fi folosit ca instrument de plată în scopul procurării de produse alimentare în unitățile comerciale/de alimentație publică care au încheiat un contract de prestare a serviciilor cu operatorul.

LEGE Nr. 166 din 21.09.2017 cu privire la tichetele de masă
Publicat: 20.10.2017 în Monitorul Oficial Nr. 364-370, art Nr: 618

19
03 2019
601

Tichet de masă sau servicii catering?

La întreprinderea noastră angajaților li se acordă un prânz din contul angajatorului. Noi solicităm să ni se acorde tichete de masă, considerăm că acestea ar fi mai convenabile pentru muncitori, însă patronul spune că vom fi lezați în careva drepturi. Explicați-ne, care este diferența între aceste facilități?
Detalii
28
02 2019
283

Solicitarea numerelor si diapazonului tichetelor de masă

Poate entitatea să solicite numerele si diapazonul tichetelor de masă pentru un an calendaristic?

Având în vedere că:
— pe de o parte, legislația tichetelor de masă permite angajatorului să comande și să acorde salariaților tichete de masă doar în luna curentă, conform prezenței la muncă din luna precedentă;
— iar pe de altă parte, la procesarea comenzii recepționate de la angajator, operatorul alocă diapazonul de serii numerice aferent numărului de tichete de masă comandat,
Detalii
27
02 2019
430

Sancționarea transmiterii ilegale a tichetului de masă

Cum este sancționată transmiterea tichetului de masă persoanelor terțe?

Conform art. 2721 alin. (1) din Codul contravențional, „se sancționează cu amendă de la 20 la 100 de unități contravenționale pentru comercializarea contra unei sume de bani sau transmiterea cu titlu gratuit altor persoane a tichetelor de masă pe suport de hârtie și/sau electronic”.
Detalii
21
02 2019
398

Edenred lansează tichetele de masă electronice și plățile mobile

Grupul Edenred, lider mondial în domeniul beneficiilor extra-salariale și al soluțiilor tranzacționale pentru companii, angajați și comercianți, lansează în Republica Moldova tichetele de masă pe suport electronic și prima soluție de plăți mobile cu tichetele de masă pe piața locală.

Utilizatorii tichetelor de masă Edenred din Republica Moldova au de acum la dispoziție tichete de masă pe suport electronic, prin aplicația mobilă MyEdenred și cardul Edenred asociat acesteia.
Detalii
21
02 2019
326

Returul produselor achitate cu tichetul de masă

Cum poate fi efectuat returul produselor neconforme, procurate contra tichet de masă?

Conform art. 36 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, “la returnarea produselor achiziționate în baza tichetelor de masă este interzisă acordarea în schimb a numerarului. Returnarea produselor va acorda cumpărătorului dreptul să primească în schimb produse în aceeași valoare.”
Detalii
20
02 2019
950

Acordarea tichetelor de masă angajaților care muncesc în tură

Sunt angajat în calitate de paznic cu regimul de muncă 24 peste 48 ore la o întreprindere care oferă angajaților tichete de masă. Mie mi se oferă doar 10 tichete lunar, motivând că acestea sunt oferite pentru zilele efectiv lucrate. Este corect că nu se ține cont de numărul total al orelor în care sunt prezent la muncă?

Conform art. 11 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masa, “numărul tichetelor de masă de care poate să beneficieze un salariat pe parcursul unei luni calendaristice nu trebuie sa depașească numărul de zile efectiv lucrate de către salariat la locul de muncă de bază în luna precedentă celei de acordare a tichetelor, în condițiile prevederilor contractuale.”
Detalii
20
11 2018
2013

Reflectarea în bonul fiscal a achitărilor cu tichetul de masă

Cum va fi reflectat în bonul fiscal diferenţa dintre costul marfii procurate şi valoarea nominală a tichetului de masă (atât cea care o depăşeşte cât şi cea mai mică)?


În cazul în care valoarea cumpărăturii depășește valoarea nominală a tichetului de masă, cumpărătorul va fi obligat să achite diferența cu numerar sau card bancar. În bonul fiscal emis de către comerciant vor fi prezentate valoarea cumpărăturii (per item și total) și suma achitată cu fiecare mijloc de plată.
Detalii
17
11 2018
1799

Evidenţa tichetelor de masă

Care este modul de ţinere a evidenţei tichetelor de masă de către angajator, atât a celor pe purtători de hârtie cât şi electronice?

Modul de ținere a evidenței este practic similar în ambele cazuri. Angajatorul urmează să păstreze copiile comenzilor de tichete de masă și a tabelelor de distribuire a tichetelor către salariați. Clienții Edenred primesc un tabel de distribuire generat în mod automat de sistem și livrat împreună cu tichetele de masă pe hârtie sau cu cardurile pentru tichetele electronice. Este important ca angajatorul să solicite salariaților săi să confirme primirea tichetelor prin aplicarea semnăturii olografe în acel tabel.
Detalii
07
11 2018
1227

Tichetele de masă - opțiune pentru companiile care doresc să-și păstreze personalul stabil

Tichetele de masă reprezintă o opțiune pentru companiile care doresc să-și păstreze personalul stabil, în condiții de eficiență fiscală maximă. Instrumentul nou introdus prin Legea Nr. 166 din 21.09.2017 cu privire la tichetele de masă a trezit deopotrivă interesul businessului și angajaților din Republica Moldova.
Detalii
23
10 2018
1105

MCC: restul tichetului de masă pe suport de hârtie

Serviciul Fiscal de Stat aduce la cunoștință că, prin Decizia Comisiei interdepartamentală pentru maşinile de casă şi control (CIMCC) nr. 26-11/1-19/01-2018 din 21 aprilie 2018 (Monitorul Oficial al Republicii Moldova, 2018, nr. 133-141, art. 584) au fost modificate şi completate Cerinţele tehnice faţă de maşinile de casă şi control, aprobate prin Decizia CIMCC din 17 iulie 1998 și Regulamentul cu privire la modul de exploatare a maşinilor de casă şi control cu memorie fiscală, aprobat prin Decizia CIMCC din 24 iulie 1998.
Detalii