19
03 2016
2603

Organizația de microfinanțare-nerezident din Federația Rusă, a acordat un împrumut persoanei juridice resident. Este în drept entitatea să accepte la deduceri suma dobînzilor și dobînzile achitate în folosul nerezidentului urmează oare a fi impozitate la sursa de plată?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.