18
03 2013
2041

Se va reflecta în coloana 5 din Nota de informare (Forma IAL 09) suma plăților salariale, care au fost calculate de către agentul economic pentru luna decembrie anul 2012, dar care a fost achitată în luna ianuarie a anului 2013?

Modalitatea de completare a Notei de informare privind salariul şi alte plăţi efectuate de către patron în folosul angajaţilor şi impozitul pe venit reţinut din aceste plăţi (Forma IAL 09) este expusă în anexa nr. 6 la Hotărîrea Guvernului nr. 10 din 19 ianuarie 2010.

Astfel, în conformitate cu prevederile pct. 4 din anexa dată, în col. 5 din Nota de informare menţionată, prezentată pentru perioada fiscală de gestiune, urmează de a fi indicate sumele restante la salariu, neachitate de către patron, la care nu au fost folosite toate scutirile anuale stipulate la art. 33, 34 şi 35 din Codul fiscal.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.