18
03 2013
1486

Care sînt consecințele reorganizării prin dezmembrare a unui subiect înregistrat în calitate de plătitor T.V.A.? Se vor califica oare subiecții noi creați ca rezultat al reorganizării drept subiecți ai impunerii cu T.V.A.? Subiecții noi creați au dreptul la trecerea în cont a sumelor T.V.A. ce le revine în urma dezmembrării conform bilanțului de repartiție?

În conformitate cu art. 95 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal, transmiterea proprietăţii în cadrul reorganizării agentului economic nu constituie obiect al impunerii cu T.V.A.

Potrivit art. 69 alin. (1) din Codul civil, persoana juridică se reorganizează prin fuziune (contopire şi absorbţie), dezmembrare (divizare şi separare) sau transformare. Totodată, art. 70 alin. (4) din Codul civil stabileşte că, în cazul separării, o parte din drepturile şi obligaţiile persoanei juridice reorganizate trec la fiecare din persoanele juridice participante la reorganizare (existente sau care iau fiinţă), în corespundere cu bilanţul de repartiţie.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.