29
06 2019
284

Termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă

Termenul de valabilitate a tichetului de masă pe suport de hârtie este de 6 luni de la data emiterii. Care este termenul de valabilitate a cardului de tichete de masă? Dacă e de asemenea de 6 luni, nu este prea costisitoare emiterea cardului?

Cardurile asociate MyEdenred — aplicația de plăti mobile cu tichete de masă electronice au termen de valabilitate de 5 ani de la data emiterii. Suplimentar, în această perioadă clienții Edenred MD pot beneficia de oferta speciala – 0 lei costuri de emitere a cardurilor.
28
06 2019
428

Oferirea tichetelor de masă și determinarea locului de muncă de bază

O persoană fizică este angajată la două întreprinderi, cu durata muncii de 6 ore per zi. Ambii angajatori oferă angajaților tichete de masă. La care întreprindere va obține tichetele angajatul în situația în care carnetul de muncă a fost scos din circuit? Cum poate fi determinat locul de muncă de bază?

Conform art. 22 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă: “În cazul în care salariatul lucrează pentru diferiți angajatori același număr de ore, locul de muncă de bază se stabilește individual de către salariat prin prezentarea declarației pe propria răspundere angajatorului. Locul de muncă de bază în acest caz nu poate fi schimbat mai des decât o dată pe lună.”
27
06 2019
501

Valoarea deductibilă a tichetului de masa în cazul indexării

Conform prevederilor art.4 alin.3 din Legea nr.166 cu privire la tichetele de masa, „valoarea nominală a unui tichet de masă, prevăzută la alin. (1), se indexează anual, după caz, la 1 aprilie. Coeficientul de indexare constituie creşterea anuală a indicelui preţurilor de consum pentru anul precedent, determinată în modul stabilit de către Guvern”. În cazul în care valoarea tichetului a fost de 45 lei și entitatea va aplica coeficientul de indexare, valoarea tichetului va depăși suma stabilită de lege drept sumă deductibilă (presupunem, costul tichetului, la rata inflației de 5% anual, va atinge 47,25 lei). Diferența dintre valoarea nominală și cea indexată a tichetului va rămâne deductibilă în scopuri fiscale?
Detalii
21
03 2019
759

Acordarea tichetelor de masă nu ține de cuantumul salariului lunar

Reprezint o companie care realizează un salariu mediu lunar brut de 5100 lei. Dacă acordăm tichete de masă salariaților noștri, putem beneficia de deductibilitatea sumelor alocate în acest scop?

Comparativ cu acordarea hranei organizate pentru angajați, opțiunea tichetelor de masă oferă angajatorului beneficiul necondiționării deductibilității sumelor de realizare a unui salariu mediu lunar brut egal sau mai mare de ¾ din salariul mediu lunar pe economie prognozat pe anul în curs.
Detalii
20
03 2019
548

Stocul tichetelor de masă în cazul eliberării angajaților

De la compania noastră s-au eliberat, concomitent, 7 persoane, pentru care au fost comandate tichete de masă pe purtător de hârtie. Suntem în drept să le repartizăm angajaților care au rămas la întreprindere?

Conform prevederilor din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, angajatorul este in drept sa repartizeze tichetele de masa pe suport de hârtie doar salariaților pentru care au fost emise.
Detalii
19
03 2019
660

Tichet de masă sau servicii catering?

La întreprinderea noastră angajaților li se acordă un prânz din contul angajatorului. Noi solicităm să ni se acorde tichete de masă, considerăm că acestea ar fi mai convenabile pentru muncitori, însă patronul spune că vom fi lezați în careva drepturi. Explicați-ne, care este diferența între aceste facilități?
Detalii
28
02 2019
309

Solicitarea numerelor si diapazonului tichetelor de masă

Poate entitatea să solicite numerele si diapazonul tichetelor de masă pentru un an calendaristic?

Având în vedere că:
— pe de o parte, legislația tichetelor de masă permite angajatorului să comande și să acorde salariaților tichete de masă doar în luna curentă, conform prezenței la muncă din luna precedentă;
— iar pe de altă parte, la procesarea comenzii recepționate de la angajator, operatorul alocă diapazonul de serii numerice aferent numărului de tichete de masă comandat,
Detalii
27
02 2019
469

Sancționarea transmiterii ilegale a tichetului de masă

Cum este sancționată transmiterea tichetului de masă persoanelor terțe?

Conform art. 2721 alin. (1) din Codul contravențional, „se sancționează cu amendă de la 20 la 100 de unități contravenționale pentru comercializarea contra unei sume de bani sau transmiterea cu titlu gratuit altor persoane a tichetelor de masă pe suport de hârtie și/sau electronic”.
Detalii
21
02 2019
425

Edenred lansează tichetele de masă electronice și plățile mobile

Grupul Edenred, lider mondial în domeniul beneficiilor extra-salariale și al soluțiilor tranzacționale pentru companii, angajați și comercianți, lansează în Republica Moldova tichetele de masă pe suport electronic și prima soluție de plăți mobile cu tichetele de masă pe piața locală.

Utilizatorii tichetelor de masă Edenred din Republica Moldova au de acum la dispoziție tichete de masă pe suport electronic, prin aplicația mobilă MyEdenred și cardul Edenred asociat acesteia.
Detalii
21
02 2019
359

Returul produselor achitate cu tichetul de masă

Cum poate fi efectuat returul produselor neconforme, procurate contra tichet de masă?

Conform art. 36 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, “la returnarea produselor achiziționate în baza tichetelor de masă este interzisă acordarea în schimb a numerarului. Returnarea produselor va acorda cumpărătorului dreptul să primească în schimb produse în aceeași valoare.”
Detalii