10
01 2019
579

Impozitul pe venit ce rezultă din contractele de locațiune poate fi achitat on-line

Începând cu data de 3 ianuarie 2019, impozitul pe venitul obținut din transmiterea în posesie şi/sau în folosinţă (locaţiune, arendă, uzufruct) a imobilului poate fi achitat prin intermediul Serviciului Guvernamental de Plăți Electronice – Mpay.

Pentru a achita acest tip de impozit în regim on-line, contribuabilul urmează:
1. să acceseze serviciul
2. să introducă identificatorul cererii și datele solicitate în formular
3. să aleagă metoda de plată
4. să achite impozitul.
Detalii
28
11 2018
607

Taxa pentru folosirea drumurilor poate fi achitată on-line

Serviciul Fiscal de Stat comunică că, incepând cu luna noiembrie curent, taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehiculele înmatriculate în Republica Moldova poate fi achitată on-line, prin intermediul Serviciului Guvernamental de Plăți Electronice (MPay).

În acest scop, Agenția de Guvernare Electronică a realizat un model funcțional, rapid și sigur de plată on-line a taxei pentru folosirea drumurilor similar altor taxe. Achitarea poate fi efectuată doar de către deținătorii mijloacelor de transport înmatriculate în Republica Moldova.
Detalii
26
09 2018
732

Achitarea prin intermediul terminalului POS

A fost efectuată achitarea prin intermediul terminalului POS a sumei de 50 lei, dar nu s-a eliberat bon fiscal pe MCC la suma de 50 de lei în aceeași zi. Cum se procedează în cazul dat? Avem dreptul în ziua următoare să trecem acești 50 de lei pe MCC? Și ce amenzi, penalități vor fi aplicate în acest caz?
Detalii
23
02 2018
531

Achitarea produselor cu tichetele de masă

Poate deținătorul tichetului de masă să procure produsele alimentare, achitând cu mai multe tichete de masă în aceiași zi la același comerciant?

Cadrul legal nu impune vreo limită referitor la numărul de tichete de masă utilizate pentru achitarea produselor alimentare în aceiași zi la același comerciant, în condiția în care tichetele de masă sunt valide și prezentate de purtătorul acestora.
Detalii
08
02 2018
372

16. (30.3.4) Care este termenul de achitare a plăților pentru poluarea mediului?

În conformitate cu prevederile art.14 alin.(3) și alin.(4) din Legea nr.1540 din 25 februarie 1998 privind plata pentru poluarea, subiecţii specificați la art.6, 9 şi 10 din Lege, sînt obligaţi să calculeze, să achite la bugetul de stat plăţile corespunzătoare pînă la data de 25 a lunii februarie a anului următor de gestiune.
Detalii
01
02 2018
1891

Сardurile pentru tichete de masă

Care e diferența dintre cardurile bancare și cardurile pentru tichete de masă?

Cardurile pentru tichete de masă reprezintă suportul electronic pe care se încarcă tichetele de masă acordate de către angajatori salariaților angajați legal în câmpul muncii, conform Legii tichetelor de masă.
Detalii