20
06 2019
212

2. (28.21.62) Se va permite deducerea TVA aferentă procurărilor legate de amenajarea teritoriului?

Potrivit art.102 alin.(1) din Codul fiscal, în cazul achitării TVA la buget, subiecţilor impozabili, înregistraţi în calitate de plătitori ai TVA, li se permite deducerea sumei TVA, achitată sau care urmează a fi achitată furnizorilor plătitori ai TVA, pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător.
Detalii
13
04 2019
2042

Corectarea dării de seamă TL13 în cazul achitării taxei pentru amenajarea teritoriului pentru fondatorul întreprinderii

La întreprindere sunt angajate două persoane prin cumul, iar fondatorul nu activează în cadrul acesteia. A fost calculată și achitată taxa pentru amenajarea teritoriului și, totodată, prezentată darea de seamă TL13 pe toate trimestrele anului 2018 doar pentru o persoană – fondatorul întreprinderii. Mai târziu, s-a constatat că, începând cu anul 2018, pentru fondator nu se mai calculează taxa pentru amenajarea teritoriului. Cum urmează a se proceda pentru a corecta situația?
Detalii
23
04 2018
2266

Taxa pentru amenajarea teritoriului a fondatorului întreprinderii

Daca unul din fondatori este concomitent și director al întreprinderii, pentru acesta este achitată taxa pentru amenajarea teritoriului?


În conformitate cu prevederile art.291 din Codul fiscal, obiectul impunerii îl constituie numărul mediu scriptic trimestrial al salariaților. Subiecţi ai impunerii pentru taxa pentru amenajarea teritoriului sunt persoanele juridice sau fizice înregistrate în calitate de întreprinzător şi persoanele ce desfăşoară activitate profesională în sectorul justiţiei, care dispun de bază impozabilă.

Prin urmare, în cazul în care fondatorul entității este salariat al întreprinderii, va fi calculată și achitată taxa pentru menajarea teritorilui ca pentru oricare altă persoană salariată.
19
04 2018
4022

6.2.2.9. Cum se determină numărul mediu scriptic trimestrial al salariaților? / Как определяется квартальная среднесписочная численность работников?

Conform art. 288 alin. 10) din CF, numărul mediu de salariați este efectivul de salariați pentru o perioadă gestionară, determinat în funcție de indicii numărului scriptic.

Efectiv de salariați, conform art. 288 alin. 101) din CF, sunt toate persoanele angajate cu contract de muncă pe durată determinată sau nedeterminată (încadrați în serviciul permanent, sezonier, temporar pentru executarea anumitor lucrări), pe termen de o zi şi mai mult de la momentul angajării.
Detalii