01
03 2018
377

2. (28.4.10) Ce regim TVA se va aplica mijloacelor fixe incluse în capitalul statutar (social) care se scutesc de TVA fără drept de deducere stabilite de art.103 alin.(l) pct.29) din Codul fiscal, la exportul acestora pînă la expirarea termenului de 3 ani?

Conform art.35 din Codul vamal nr.1149-XIV din 20.07.2000, în cazul în care mărfurile sînt puse în liberă circulaţie cu acordarea de facilităţi fiscale şi vamale pe motivul destinaţiei lor finale, acestea rămîn sub supraveghere vamală.
Detalii
19
11 2015
1290

Cum se va aplica T.V.A. în cazul comercializării activelor materiale pe termen lung incluse în capitalul statutar (social), cu aplicarea scutirii stabilite de art. 103 alin. (1) pct. 29) din CF, pînă la expirarea termenului de 3 ani de la procurarea/importul acestora?

Potrivit art. 103 alin. (1) p. 29) din CF, activele materiale pe termen lung utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilor și/sau executarea lucrărilor, destinate includerii în capitalul statutar (social) se scutesc de T.V.A., în modul și în termenele prevăzute de legislație.
Detalii
26
05 2015
876

2. (28.6.1.1) Care regim fiscal privind TVA se va aplica pentru activele materiale procurate în scopul introducerii acestora în capitalul statutar(social) al întreprinderii ?

În conformitate cu prevederile art.103 alin.(1) pct.29) din Codul fiscal, în redacţia Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr.71 din 12.04.2015 (Monitorul Oficial nr.102-104/170 din 28 aprilie 2015), sunt scutite de TVA activele materiale pe termen lung utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilor şi/sau executarea lucrărilor, destinate includerii în capitalul statutar (social) în modul şi în termenele prevăzute de legislaţie.
Detalii
11
04 2014
1858

6. (29.1.3.40) Se calculează uzura în scopuri fiscale pentru mijloacele fixe primite ca aport la capitalul statutar?

Potrivit pct. 3 din Regulamentul privind evidenţa şi calcularea uzurii mijloacelor fixe în scopuri fiscale, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr.289 din 14.03.2007, mijloacele fixe primite ca aport în capitalul social şi folosite în activitatea de întreprinzător reprezintă obiect al calculării uzurii.
Detalii