26
04 2018
789

Tichetul de masă pe suport de card

Se discută mult despre tichete de masă pe carduri. Care sunt pașii de urmat de un operator pentru a emite tichete de masă electronice pe suport de card așa încât aceste carduri să poată să fie utilizate la comercianți?

Operatorii care doresc să emită tichete de masă electronice pe suport de card ar trebui să dețină un set de capabilități și acte permisive după cum urmează:

1. să dispună de un sistem software & hardware care să susțină emiterea și gestionarea cardurilor
Detalii
09
02 2018
1135

Tichete de masă pe suport de hârtie sau card?

Tichete de masă pot fi acordate de către angajatori salariaților angajați legal în câmpul muncii, conform Legii tichetelor de masă. Salariații le pot utiliza pentru a achita masa de prânz sau pentru a cumpăra produse alimentare din rețeaua de magazine partenere a operatorului (Edenred), iar sumele aferente tichetelor de masă sunt scutite integral de taxe și impozite.

Angajatorii pot alege dacă solicită tichete pe suport de hârtie și/sau carduri.

Tichetele pe suport de hârtie ar putea să fie acceptate de mai mulți comercianți deoarece nu necesită existența unui POS pentru procesarea tranzacțiilor la fiecare punct de vânzare.
Detalii
01
02 2018
1976

Сardurile pentru tichete de masă

Care e diferența dintre cardurile bancare și cardurile pentru tichete de masă?

Cardurile pentru tichete de masă reprezintă suportul electronic pe care se încarcă tichetele de masă acordate de către angajatori salariaților angajați legal în câmpul muncii, conform Legii tichetelor de masă.
Detalii
29
03 2016
3470

Obligația privind instalarea terminalelor POS și consecințele apărute la nerespectarea ei

POS-terminal (de la limba engleză punctul de vînzare — Punct de vînzare) — este un dispozitiv electronic cu programă tehnică pentru primirea cardurile de plată, pot fi utilizate carduri cu cip, bandă magnetică și carduri fără contact, precum și alte dispozitive care au posibilitatea non-contact.
Detalii
28
03 2016
1854

Cardul de plată – instrument de plată fără numerar

Potrivit art. 8 alin. (2) lit. c) din CF nr. 1163-XIII din 24 aprilie 1997, contribuabilii sînt obligaţi să ţină evidenţa contabilă conform formelor şi modului stabilit de legislaţie, să efectueze încasările băneşti în numerar prin intermediul dispozitivelor şi sistemelor pentru înregistrarea operaţiunilor cu numerar (maşina de casă şi de control cu memorie fiscală (MCC), terminalul de plată în numerar (terminalul cash-in)), respectînd reglementările aprobate de Guvern.
Detalii