05
08 2020
480

Declararea concediului de îngrijire al copilului

O mămică din cadrul întreprinderii a plecat în concediu de îngrijire al copilului până la vârsta de 3 ani în luna decembrie 2019. În luna mai 2020 persoana a decis să revină la serviciu şi a activat până la data de 31 iulie 2020, după care din anumite circumstanţe ce ţin de îngrijirea copilului a decis să plece în continuare în concediu de îngrijire al aceluiaşi copil. Urmează ca angajatorul să prezinte formularul IRM 19 în cazul în care, angajatul după revenirea la serviciu pentru o anumită perioadă, iarăşi pleacă în concediu de îngrijire a aceluiaşi  copil?

Detalii
27
01 2020
2601

Reflectarea în IRM 19 a perioadei de îngrijire a copilului în funcție de opțiunea selectată

Prin Legea nr.311 din 30 noiembrie 2018 au fost operate unele modificări în Legea nr. 289/2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale (în continuare – Legea 289/2004). Modificările la art. 18 din legea menţionată au intrat în vigoare la 1 ianuarie 2020 şi reglementează modul de acordare a indemnizaţiei pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani.

Detalii
21
11 2019
591

Royalty şi indemnizaţia de îngrijire a copilului

Sunt în ajunul concediului de maternitate. Activez în cadrul unei companii şi, concomitent, desfăşor o activitate de creație pentru care sunt remunerată, obținând venit sub formă de royalty. Aşi dori să ştiu dacă sumele care mi se achită cu drept de autor (royalty) vor fi luate în calcul la stabilirea indemnizaţiei de maternitate şi indemnizaţiei de îngrijire a copilului până la 3 ani. Cum sunt calificate aceste sume în cazul în care sunt primite de unul din părinţii copilului şi în cazul în care persoana este una terţă, dar este în concediu de îngrijire a copilului până la 3 ani? De asemenea, în cazul de survenire a unei incapacităţi temporare de muncă pe perioada concediilor indicate, aceste sume se includ în calcul?
Detalii
17
09 2019
3436

Dacă persoana pleacă a treia oară consecutiv în concediul pentru îngrijirea copilului

În cazul în care angajata iese în concediu de maternitate și, ulterior, de îngrijire a copilului cu al treilea copil consecutiv (deci, în total au trecut deja 6 ani, perioadă în care angajata este în concediu) și acum iarăși a ieșit în concediu de maternitate (cu 2 zile înainte de expirarea concediului de îngrijire a copilului până la 3 ani), este posibil să fie concediată? Din câte cunosc, angajatorul nu are dreptul sa o concedieze, dar mi s-a zis că, după 6 ani, apare acest drept.

Răspunsul la această întrebare este reglementat de alin. (2) din art. 86 și art. 251 din Codul muncii (CM). Astfel, este stabilit că nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediile de odihnă
Detalii
10
01 2019
9204

Forma DSA 18 este substituită de Forma DSA 19

La finele lunii decembrie 2018, unul din angajaţii întreprinderii „A” SRL a depus cerere de acordare a concediului de îngrijire a copilului până la vârsta de 3 ani. Ordinul de acordarea a concediului a fost înregistrat cu data de 31 decembrie şi nu s-a reuşit prezentarea Formei DSA 18. Din ianuarie 2019, pe portalul de raportare electronică a Serviciului Fiscal de Stat nu mai este posibilă prezentarea formei DSA 18. Cum se declară situaţiile de acordare a concediilor de îngrijire a copilului care nu au fost prezentate în termen?

Potrivit prevederilor art. 5 alin. (11) al Legii 489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale, angajatorii, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, sunt obligaţi să prezinte, pe suport de hârtie sau utilizând
Detalii
22
10 2018
6433

Când angajatul pleacă în concediu de maternitate... Declararea corectă a perioadelor

Reflectarea perioadelor de aflare a angajaţilor în concediu de maternitate şi/sau concediu de îngrijire a copilului rămâne a fi o întrebare frecvent abordată de către contabili. Propunem o descriere a modului de reflectare în Darea de seamă privind reţinerea impozitului pe venit, a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală şi a contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii calculate Forma IPC 18 (în continuare – Forma IPC 18) cât şi în Informaţia pentru stabilirea drepturilor sociale în sistemul public de asigurări sociale Forma DSA 18 (în continuare – Forma DSA 18) a situaţiilor de aflare a persoanelor angajate în concediu de maternitate sau îngrijire a copilului.
Detalii
22
06 2018
6547

IPC18: Utilizarea categoriilor persoanelor asigurate pentru evitarea stopării plăţii indemnizaţiilor

Deşi Clasificatorul categoriilor persoanelor asigurate (în continuare – Clasificator), utilizat în anul 2018 la completarea Darii de seamă privind reţinerea impozitului pe venit, a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală şi a contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii calculate, Forma IPC 18 (în continuare – Darea de seamă IPC 18), nu a suportat unele modificări esenţiale şi principiul de utilizare a acestuia este analogic celui utilizat la completarea Declaraţiei REV 5, totuşi, au apărut unele întrebări ce ţin de Clasificator la prezentarea pe parcursul lunii ianuarie şi februarie a dării de seamă IPC 18.
Detalii
25
07 2017
7026

Codul Muncii: reducerea perioadei concediului suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului

Concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului urmează a fi redus cu 2 ani. Astfel, femeilor, li se va acorda, în baza unei cereri, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani, față de până la 6 ani, cum este în vigore.

Acest subiect a fost discutat pe platforma parlamentară, pe platforma organizațiilor internaționale și, într-adevăr, toate studiile care au fost realizate denotă efectele negative ale perioadei excesiv de îndelungate al concediului neplătit pentru îngrijirea copilului. S-a dovedit că o astfel de perioadă lungă de concediu de îngrijire a copilului este o practică întâlnită doar la noi, cu mici excepții, spre exemplu, Ucraina, a menționat, în acest context, vice-ministrul Muncii, Protecției Sociale și Familiei, Viorica Dumbrăveanu.
Detalii
05
05 2017
2328

Despre documentele confirmative care urmează a fi anexate la cererea pentru beneficierea de scutire pentru copil şi pentru soţia

Angajatul SRL „X” a devenit părinte la 3 martie 2017. În perioada anului 2016 angajatul a beneficiat la locul de muncă doar de scutirea personală la determinarea impozitului pe venit din salariu. Ce documente trebuie să prezinte angajatorului pentru a beneficia de scutirea pentru copil şi pentru soţia care în prezent se află în concediu de îngrijire a copilului?
Detalii
14
02 2017
3399

Programul-pilot „Femei în Afaceri”

Peste 100 de femei din Republica Moldova au aplicat până în prezent pentru a beneficia de suport în cadrul Programului-pilot „Femei în Afaceri”.

Înregistrarea la Componenta I a programului va dura până la sfârșitul lunii martie, timp în care femeile intenționează să lanseze o afacere proprie în Republica Moldova, sau să dezvolte afacerea existentă, pot aplica la acest program.
Detalii