27
11 2019
1734

1. (29.2.6.31) Care va fi regimul fiscal pentru plățile salariale ale angajaților gospodăriei țărănești (de fermier), care nu sunt înregistrați ca fiind membri ai gospodăriei țărănești (de fermier)?

Potrivit art.22, alin.(1) din Legea nr. 1353/2000 privind gospodăriile țărănești (de fermier), relaţiile de muncă din cadrul gospodăriei ţărăneşti (de fermier) sînt reglementate de Codul muncii şi de contractele individuale de muncă.

În cazul în care membrii familiei nu sunt înregistrați ca fiind membri ai gospodăriei țărănești (de fermier), dar participă la lucrările de câmp, fondatorul/conducătorul gospodăriei țărănești (de fermier) are dreptul de a îi angaja în câmpul muncii prin contract individual de muncă, sau în calitate de zilieri.
Detalii
18
04 2019
3386

Atribuțiile de muncă ale salariatului

Cum se determină atribuţiile de muncă ale salariatului la încheierea contractului individual de muncă? Deseori în contract sunt prevăzute unele condiţii, dar angajatorul cere îndeplinirea altor lucrări.

Atribuţiile de muncă ale salariatului sunt determinate în cea mai mare măsură de specialitatea, calificarea, funcţia care au fost sau au constituit obiectul negocierii contractului individual de muncă. Acestea, ca şi locul de muncă, rămân, de regulă, neschimbate pe toată perioada acţiunii contractului de muncă.
Detalii
25
07 2017
7246

Codul Muncii: reducerea perioadei concediului suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului

Concediul suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului urmează a fi redus cu 2 ani. Astfel, femeilor, li se va acorda, în baza unei cereri, un concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de la 3 la 4 ani, față de până la 6 ani, cum este în vigore.

Acest subiect a fost discutat pe platforma parlamentară, pe platforma organizațiilor internaționale și, într-adevăr, toate studiile care au fost realizate denotă efectele negative ale perioadei excesiv de îndelungate al concediului neplătit pentru îngrijirea copilului. S-a dovedit că o astfel de perioadă lungă de concediu de îngrijire a copilului este o practică întâlnită doar la noi, cu mici excepții, spre exemplu, Ucraina, a menționat, în acest context, vice-ministrul Muncii, Protecției Sociale și Familiei, Viorica Dumbrăveanu.
Detalii
14
06 2017
3300

Referitor la acordarea compensațiilor pentru concediul nefolosit şi impozitarea acestora

În cadrul entității „O” SRL unii angajați nu şi-au utilizat concediile de odihnă anuale. Astfel, întreprinderea intenționează să le achite acestora compensații pentru concediile de odihnă nefolosite. În acest caz, suma compensațiilor pentru concediile anuale nefolosite de angajați constituie obiect al impunerii cu impozitul pe venit?
Detalii
12
08 2016
1835

În atenţia plătitorilor de contribuţii la BASS

Casa Naţională de Asigurări Sociale aduce la cunoştinţă, că în conformitate cu punctul 3 lit. (d) din anexa nr. 3 la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2016 nr. 156 din 01.07.2016, plătitorii care, la situaţia de la 1 ianuarie 2016, au 5 şi mai multe persoane angajate prin contract individual de muncă
Detalii
11
07 2016
3635

Dările de seama fiscale – obligatoriu electronic

Inspectoratul Fiscal Principal de Stat aduce la cunoștință că prin Legea cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative, nr. 138 din 17 iunie 2016, publicată În Monitorul Oficial nr.184-192 din 01 iulie 2016 a fost completat art.187(2 (prim)) din Codul fiscal cu o nouă obligațiune și anume
Detalii
05
02 2016
2730

Calcularea primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele aferente serviciilor prestate de titularii patentei de întreprinzător

Salariații entității sunt angajați în baza unui contract individual de muncă într-un proiect și concomitent prestează servicii în baza patentei de întreprinzător în alt proiect al aceleași entități. Se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele aferent serviciilor prestate de titularii patentei de întreprinzător?

Prevederile pct. 6 din Anexa nr. 3 la Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală nr. 1593-XV din 26.12.2002, expres stabilesc că nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistență medicală
Detalii