19
06 2017
647

1. (29.4.30) Rezidentul Republicii Moldova are obligația să rețină impozitul la sursa de plată, din suma achitată pentru marfa procurată de la o persoana juridică nerezidentă?

Potrivit art.70 din Codul fiscal, întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obţinut:

  1. în Republica Moldova din activităţi de întreprinzătorsau din munca prin contract (acord) de muncă;
  2. peste hotarele Republicii Moldova din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă
.
Detalii
12
06 2017
688

Privind deducerea cheltuielilor de sponsorizare a primărie

Entitatea „V” SRL intenționează să sponsorizeze primăria din localitatea rurală pentru a ilumina principalele artere ale localității. Vor fi permise la deduceri cheltuielile de sponsorizare suportate de către entitate în folosul primăriei ținând cont că iluminatul drumurilor constituie proprietate publică?
Detalii
23
05 2017
2423

1. (29.1.3.1.24) Se vor permite la deducere în scopuri fiscale cheltuielile suportate de agentul economic aferent plaţilor de stimulare sub formă de premii sau ajutoare materiale, care nu sunt legate de retribuirea muncii, acordate angajaţilor acestuia?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (151) din Codul fiscal (în vigoare din 01.01.2017), se permite deducerea cheltuielilor efectuate de către contribuabili în decursul perioadei fiscale, prevăzute în planul de afaceri sau în devizul de cheltuieli, în scopurile stabilite în contractul colectiv de muncă. Plafonul de deductibilitate a acestor cheltuieli constituie 0,15% din fondul de retribuire a muncii.
Detalii