21
02 2020
63

1. (28.21.33): Arhiva

Are dreptul plătitorul TVA la deducerea TVA în baza facturii fiscale primite de la furnizorul care a procurat-o în modul stabilit de la organul autorizat, dar a fost înregistrată în Registrul general electronic al facturilor fiscale mai târziu de termenul stabilit de art.1181 al Codului fiscal?
Detalii
13
02 2020
659

6. (28.15.29) Este necesară eliberarea facturii fiscale în adresa fiecărui destinatar în cazul în care livrarea mărfurilor, serviciilor către proprietarii de teren agricol în contul plăţii pentru arenda pămîntului?

În conformitate cu prevederile alin. (4) al art.1171 din Codul fiscal, la livrările de producţie agricolă şi de mărfuri, servicii către proprietarii de teren agricol în contul plăţii pentru arenda pămîntului, factura fiscală se eliberează de arendaş în ultima zi a lunii în care a avut loc livrarea, la valoarea totală a livrării, cu anexarea informaţiei despre beneficiari, ce conţine indicatorii specificaţi în factura fiscală şi semnătura olografă a beneficiarilor.

[Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii nr.267 din 23.12.2011 pentru modificarea unor acte legislative, în vigoare din 13.01.2012].
13
02 2020
71

4. (28.15.69) : Arhiva

Ce cotă a TVA se va reflecta în factura fiscală, eliberată subiectului activității de întreprinzător, pentru serviciile de alimentație publică prestate într-o anumită perioadă, care includ și consumul mărfurilor accizate, pentru care la încasarea plații prealabile a fost eliberată factura fiscală cu reflectarea cotei TVA în mărime de 10%?

Conform art. 96 lit. b) din Codul fiscal, la produsele alimentare, băuturi, cu excepţia mărfurilor supuse accizelor, livrate de către agenţii economici în cadrul desfăşurării activităţilor de cazare şi/sau alimentaţie publică conform secţiunii I a Clasificatorului Activităţilor din Economia Moldovei se aplică cota redusă a TVA în mărime de 10%.

Astfel, în cazul în care la încasarea de la subiectul activității de întreprinzător a plății prealabile a fost eliberată factura fiscală cu reflectarea cotei TVA în mărime de 10%, furnizorul, va emite pentru serviciile de alimentație publică prestate într-o anumită perioadă, care includ și consumul mărfurilor accizate, o factură fiscală cu indicarea în rînduri separate:

— a diferenței dintre valoarea produselor alimentare, băuturilor consumate și a plății prealabile cu reflectarea cotei TVA corespunzătoare;

— a valorii mărfurilor accizate consumate, cu reflectarea cotei în mărime de 20% a TVA.
11
02 2020
273

4. (28.21.46) În baza cărui document se realizează de către cumpărător dreptul la deducerea TVA la procurarea bunurilor gajate?

Conform art.102 alin.(1) din Codul fiscal, în cazul achitării TVA la buget, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai TVA, li se permite deducerea sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai TVA pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător.
Detalii
11
02 2020
436

Sancționarea neînregistrării în RGEFF a facturilor emise în iulie-august 2019

Ca rezultat al controlului prin metoda verificării tematice, la entitatea „Y” SRL s-a constatat că aceasta nu a înregistrat în RGEFF mai multe facturi fiscale emise în perioada iulie-august 2019. În cazul dat entității îi vor fi aplicate anumite sancțiuni, ținând cont de modificările recente în legislație?

Prin Legea cu privire la modificarea unor acte legislative nr. 171 din 19.12.2019 au fost operate modificări în CF, prin care s-au abrogat normele privind înregistrarea facturilor fiscale în RGEFF și sancțiunea privind neînregistrarea acestora (articolul 1181 și art. 260 alin. (41) din CF).
Detalii
10
02 2020
435

Înregistrarea facturilor fiscale în RGEFF

Entitatea „X” SRL nu a înregistrat factura fiscală RT0333212 din 30.12.2019 în Registrul general electronic al facturilor fiscale (RGEFF) ca urmare a modificărilor recente ale legislației. În cazul dat factura fiscală urma a fi înregistrată în RGEFF și, dacă da, atunci ce sancțiuni riscă entitatea „X” SRL?

Potrivit prevederilor art. 1181 alin. (1) și (11) din CF (în vigoare până la 31.12.2019), factura fiscală eliberată se supune înregistrării obligatorii de către furnizorul subiect al impunerii cu TVA în RGEFF, în forma și în modul stabilit de SFS, în cazul în care totalul valorii impozabile a livrării impozabile cu TVA, inclusiv al valorii impozabile ajustate în condiţiile art. 98 din CF, depășește suma de 100 000 lei.
Detalii
08
02 2020
187

Ordinul nr. 71 din 31.01.2020 privind actualizarea Bazei generalizate a practicii fiscale