03
02 2018
1701

Diferenţa de curs şi de sumă

Întreprinderea are încheiat un contract cu un cumpărător rezident din Moldova, la marfă se aplică TVA 20%, valuta stabilită în contract este dolarul SUA. Marfa se livrează, dar achitarea se face peste de 30 zile, respectiv, cursul valutar este diferit.
1) Cum se facturează diferența de curs valutar (ce înscriere se face în factură? Diferența de curs?
2) În caz că diferența e negativă, ea este deductibilă fiscal?
3) TVA se aplică la diferența de curs și în caz că e negativă e deductibilă?

Detalii
22
09 2017
8738

Ordinul privind factura fiscală, publicat

Începând cu 28 octombrie curent, toate entitățile ce dețin statut de plătitor a TVA, dar și cele care nu sunt înregistrate în calitate de plătitor al TVA, vor utiliza în procesul desfășurării activității economico-financiare formularul cu regim special „Factură fiscală”.

Potrivit Ordinului cu privire la aprobarea formularului tipizat de document primar cu regim special Factura fiscală și a Instrucțiunii privind completarea acestuia, publicat în Monitorul Oficial de astăzi, 22 septembrie, tipărirea centralizată a formularelor facturii fiscale, eliberarea seriei şi diapazonului pentru imprimarea de sine stătător a facturilor fiscale, administrarea, menţinerea, dezvoltarea şi asigurarea funcţionării sistemelor informaţionale automatizate privind evidenţa formularelor de documente primare cu regim special se efectuează de către Serviciul Fiscal de Stat.
Detalii
15
08 2017
1198

Despre eliberarea unor documente contabile

Firma „X” rezident al Republicii Moldova a prestat servicii de reparații auto unei firme din România. Reparația a fost efectuată pe teritoriul firmei „X”. Ce documente contabile necesită a fi eliberate (factura sau invoice)?

Potrivit prevederilor art. 111 alin. (1) lit. c) prima liniuță din CF, locul livrării serviciilor legate de bunurile mobile tangibile se consideră locul prestării efective a serviciilor.
Detalii
27
07 2017
8247

Cu privire la utilizarea formularelor facturilor/facturilor fiscale

În contextul modificărilor operate în Hotărârea Guvernului nr.294 din 17 martie 1998 ,,Cu privire la executarea Decretului Preşedintelui Republicii Moldova nr.406-II din 23 decembrie 1997” prin Hotărârea Guvernului nr. 238 din 25.04.2017, care va intra în vigoare la 28.10.2017, Serviciul Fiscal de Stat aduce la cunoștință următoarele.
Detalii
14
02 2017
662

3. (31.1.1) Pentru care taxe încasate de la furnizor va fi sancționat comerciantul în baza prevederilor art. 273 pct. 51) din Codul contravențional?

Conform art. 211 alin. (1) din Legea cu privire la comerțul interior nr. 231 din 23 septembrie 2010 relaţiile contractuale dintre furnizorul şi comerciantul produselor alimentare sunt stabilite prin încheierea unui contract negociat în prealabil de către părţi, cu respectarea legislaţiei în vigoare.
Detalii