18
06 2019
86

13. (29.1.6.2.4) Se vor reflecta oare în darea de seamă lunară (forma IPC) veniturile angajaților/persoanelor fizice, provenite din surse de venit neimpozabile specificate în art. 20 din Codul fiscal?

Potrivit art. 92 alin. (1)-(3) din Codul fiscal, impozitul reținut conform art. 88-91 se achită la buget de către persoana care a efectuat reținerea pînă la data de 25 a lunii următoare lunii în care au fost efectuate plățile.
Detalii
18
06 2019
57

2. (29.1.6.3.16) Ce cod al sursei de venit se indică în darea de seamă anuală (forma IALS) la reflectarea veniturilor obținute de către persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător aferente livrării producției din fitotehnie și horticultură în formă naturală, inclusiv a nucilor și a produselor derivate din nuci, și a producției din zootehnie în formă naturală, în masă vie și sacrificată, cu excepția laptelui natural (art. 90/1 alin. (3/5) Codul fiscal)?

În conformitate cu art. 90/1 alin. (3/5) din Codul fiscal, aferent veniturilor obținute de persoanele fizice care nu desfășoară activitate de întreprinzător, în legătură cu livrarea producției din fitotehnie și horticultură în formă naturală,
Detalii
18
06 2019
80

1. (29.1.6.3.17) Cum se vor reflecta în Darea de seama anuală (forma IALS18) veniturile achitate persoanelor fizice – zilieri?

Potrivit noțiunii expuse la art. 2 din Legea nr. 22 din 23.02.2018 privind exercitarea unor activități necalificate cu caracter ocazional desfășurate de zilieri, „zilier” este persoană fizică, cetățean al Republicii Moldova, cetățean străin sau apatrid, care are capacitate de muncă și care exercită, contra unei remunerații, activități necalificate cu caracter ocazional pentru un beneficiar.
Detalii
08
04 2019
1102

Utilizarea scutirii personale în cadrul contractelor de prestări servicii

Persoana fizica X în luna martie prestează servicii de consultanță unei întreprinderi Y în baza contractului de prestări servicii. Are dreptul persoana fizică, la determinarea impozitului pe venit aferent veniturilor obținute din prestarea serviciilor, să beneficieze de scutirea personală?

Fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) este în drept să beneficieze de scutirile prevăzute la art.33-35 din Codul fiscal (CF).

Conform art.88 alin.(1) din CF, fiecare angajator care plăteşte lucrătorului salariu (inclusiv primele şi facilităţile acordate) este obligat să calculeze, ţinând cont de scutirile solicitate de angajat şi de deduceri, şi să reţină din aceste plăţi un impozit, determinat conform modului stabilit de Guvern.
Detalii
17
08 2018
639

SFS în consultări cu reprezentanții mediului de afaceri

Serviciul Fiscal de Stat a organizat o întrunire cu reprezentanți ai mediului de afaceri din Republica Moldova în formatul unei mese rotunde, în cadrul căreia au fost discutate aspecte specifice ale punerii în aplicare a prevederilor pachetului de legi venite să faciliteze activitatea mediului de afaceri în partea ce ține de modificarea cotelor de impozitare a salariului, a scutirilor la plata impozitului pe venit, precum și divizarea perioadei fiscale privind impozitul pe venit pentru anul 2018, în două etape distincte. Întrunirea a avut loc ieri, 15 august 2018, în incinta SFS.
Detalii
10
07 2018
4466

Impozitul pe venit: Regulamentul cu privire la impozitarea nerezidenților

În ședința din 4 iulie curent Guvernul a aprobat Regulamentul privind impozitul pe venitul nerezidenților. Acesta reglementează modului de calculare, reţinere şi achitare la buget a impozitului pe venit determinat/reţinut la sursa de plată din veniturile nerezidentului obținute în Republica Moldova.

Potrivit documentului, venitul contribuabilului nerezident se împarte în venit obţinut:
• în Republica Moldova, din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract sau acord de muncă
Detalii
23
06 2018
544

Determinarea bazei valorice a activului de capital construit cu forțele proprii

Cum urmează o persoana fizică să determine baza valorică a activului de capital construit cu forțele proprii? Care sunt documentele ce confirmă cheltuielile suportate la crearea acestuia? Ce valoare urmează contribuabilul să indice la poziția K5 din Declaraţia persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (formularul CET15)?

În conformitate cu prevederile art. 42 alin. (1) din CF, bază valorică a activelor de capital se confirmă documentar conform modului stabilit de MF şi constituie:
Detalii
19
06 2018
725

Obligațiile privind impozitul pe venit în cazul când părintele vinde apartamentul copilului

În perioada anului 2017 o persoană fizică cetăţean a vândut apartamentul său copilului major. Se impozitează venitul obţinut în cazul respectiv sau nu?

Potrivit prevederilor art. 20 lit. y3) din CF, veniturile obţinute de persoanele fizice rezidente (cetăţeni ai Republicii Moldova şi apatrizi) de la înstrăinarea locuinţei de bază sunt surse de venit neimpozabile cu impozitul pe venit.

Totuşi în cazul examinat nu se specifică faptul dacă acest apartament se consideră sau nu locuinţă de bază.
Detalii
10
05 2018
717

1. (29.1.7.3.24) Urmează de a reține impozitul pe venit la sursa de plată în cazul în care persoana juridică achiziționează de la persoana fizică mijloace de transport?

În conformitate cu prevederile art. 90 alin. (1) din Codul fiscal, orice persoană care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia deţinătorilor de patente de întreprinzător şi persoanelor care desfăşoară activităţi independente conform cap. 102, orice reprezentanţă conform art.5 pct.20)
Detalii