14
05 2018
1049

Serviciul Fiscal de Stat - în serviciul contribuabilului

Acesta este sloganul campaniei inițiate de Serviciul Fiscal de Stat cu scopul de a spori gradul de informare, dar și de conformare fiscală a comercianților de flori.

În perioada campaniei (14-31 mai 2018) angajații SFS se vor deplasa în locurile amenajate pentru comerțul cu flori și vor explica vânzătorilor prevederile legislației fiscale, vor demonstra modul de utilizare a mașinii de casă și control, dar și vor răspunde la întrebări.
Detalii
29
03 2018
124

Referitor la obligația Administrației zonei economice libere de a calcula și achita impozitul pe bunurile imobiliare

Conform art. 283 din Codul fiscal, de impozitul pe bunurile imobiliare sunt scutite autoritățile publice și instituțiile finanțate de la bugetele de toate nivelurile.

În baza hotărârii de Guvern Organul Central de Specialitate al Administraţiei Public este gestionar al terenului public care, la rândul său, îl transmite în gestiunea Administrației zonei economice libere, în vederea extinderii activității acestea.

Detalii
22
03 2018
331

1. (29.1.6.35) Apare obligația de a reflecta în Darea de seamă (forma IPC18) venitul în folosul nerezidentului, dacă potrivit tratatului internațional acest venit este scutit de impunere?

În conformitate cu art. 793 alin.(1) din Codul fiscal, prevederile tratatelor internaționale prevalează asupra legislației fiscale din Republica Moldova, cu condiția prezentării plătitorului de venit a certificatului de rezidență pînă la momentul efectuării plății.
Detalii
14
12 2017
207

7. (34.1.9) Cum poate fi înregistrată întreprinderea în calitate de centru de asistență tehnică pentru mașinile de casă și control cu memorie fiscală?

Potrivit Regulamentului cu privire la aplicarea mașinilor de casa și controlpentru efectuarea decontărilor în numerar, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 474 din 28 aprilie 1998, furnizor (distribuitor exclusiv) de mașini de casă și de control cu memorie fiscală (MCC) este persoana juridică care a obținut, în modul stabilit,
Detalii
19
10 2017
283

Despre reținerea impozitului la sursa de plată pentru operele literale acordate de către un nerezident

O persoana juridică rezidentă a Republicii Moldova desfășoară activitate în domeniul literaturii. Entitatea decide să încheie un contract civil cu un nerezident, în baza căruia acesta va achiziționa opere literale (povești și poezii pentru copii). Urmează entitatea să rețină un impozit pe venit la sursa de plată pentru operele literale acordate de către nerezident?

În conformitate cu art. 70 alin. (1) și (2) din CF, întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obținut:
Detalii