15
03 2018
340

TVA la prestarea serviciilor de brokeraj vamal rezidenţilor ZEL

Activăm ca brokeri vamali. Acordăm servicii de perfectare a declaraţiilor vamale pentru AE. Deoarece avem o solicitare de colaborare cu un agent economic, rezident al ZEL, vrem să ştim: sunt serviciile noastre acordate rezidentului ZEL considerate livrai impozabile cu TVA?

În conformitate cu prevederile art. 95 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, livrarea mărfurilor, serviciilor efectuată în interiorul zonei economice libere sau în cadrul regimului de antrepozit vamal,
Detalii
28
06 2016
565

Despre calcularea proratei la livrarea pachetului turistic

La calcularea T.V.A. destinată trecerii în cont va fi necesară calcularea proratei, la livrarea pachetului turistic, conform prevederilor art. 102 pct. 3 din Codul fiscal?

În conformitate cu prevederile art. 103 alin. (1) pct. 10) din CF, pachetele de servicii turistice sînt scutite de T.V.A. Totodată, în partea ce ține de serviciile ce nu constituie parte a pachetului turistic, comunicăm că acestea se impozitează cu T.V.A. pe principii generale.
Detalii