21
10 2019
436

Declararea și regimul fiscal al contractelor de arendă a terenurilor non-agricole

În cazul în care persoana fizică cetăţean transmite în locațiune agentului economic un teren (altul decât cel agricol), care sunt obligațiile fiscale ale participanților aferente impozitului pe venit?

Potrivit Codului civil al RM nr. 1107 din 6 iunie 2002, prin contractul de locațiune o parte (locator) se obligă să dea celeilalte părţi (locatar) un bun determinat individual în folosinţă temporară sau în folosinţă şi posesiune temporară, iar locatarul se obligă să plătească chiria.
Detalii
19
06 2019
2065

Contractul de locațiune: noi prevederi legislative

Prin contractul de locațiune, o parte (locator) se obligă să dea celeilalte părți (locatar) un bun determinat individual în folosință temporară sau în folosință şi posesiune temporară, iar aceasta se obligă să plătească chirie (art. 1251 din Codul civil).
Detalii
06
07 2018
1754

Contabilitatea leasingului financiar

Cum se tine evidenta contabila a contractului de leasing financiar la locatar?

Actele normative ce conțin reglementări aferente leasing-ului financiar sunt următoarele:
— Legea cu privire la leasing nr. 59 din 28.04.2005
— Standardul naţional de contabilitate (SNC) ”Contracte de leasing”. ”, aprobat prin Ordinul Ministerului finanţelor nr.18 din 06.08.2013
Detalii
19
04 2018
650

Сhiriа bunurilor imobiliare. SFS continuă campania de conformare

Serviciul Fiscal de Stat continuă acțiunile de specialitate menite să aducă în cadru legal operațiunile de transmitere în folosință a proprietății imobiliare.

Astfel, în perioada 1 ianuarie – 31 martie, la SFS au fost înregistrate 2533 contracte de dare în locațiune, dintre care 1621 în mun. Chișinău, 472 — în zona de nord a țării, 399 — în centru și 41 – în sudul țării. Campania de conformare a început în luna iulie 2017 și a fost extinsă și pentru anul 2018.
Detalii
30
01 2017
740

Privind apariția diferențelor de curs valutar și de sumă

Doi agenți economici rezidenți încheie un contract de locațiune, în care se indică prețul locațiunii în unităţi convenţionale aplicând lunar cursul de schimb al leului moldovenesc cu 10 zile înainte de data achitării, iar data achitării este cel târziu ultima zi a lunii. Apare oare diferența de sumă în cazul în care locatorul îi prezintă locatarului nota de plată aplicând cursul valutar la data stabilită de părți în contract – 10 zile înainte de data achitării?
Detalii