08
06 2016
945

Este permisă activarea în baza patentei a meșteșugăritului la domiciliu? Permite patenta vînzarile online?

Conform p.1 art. 5 al Legii cu privire la locuinţe Nr. 75 din din 30 aprilie 2015 (publicată la 29 mai 2015 în MO Nr. 131-138) locuinţele sînt destinate pentru domicilierea persoanelor.

În conformitate cu prevederile Legii nr. 231 din 23 septembrie 2010 cu privire la comerțul interior, genurile de activitate pentru care este necesară deținerea autorizațiilor autorităților administrației publice locale sunt specificate în Anexa la această Lege.
Detalii