27
02 2019
430

Sancționarea transmiterii ilegale a tichetului de masă

Cum este sancționată transmiterea tichetului de masă persoanelor terțe?

Conform art. 2721 alin. (1) din Codul contravențional, „se sancționează cu amendă de la 20 la 100 de unități contravenționale pentru comercializarea contra unei sume de bani sau transmiterea cu titlu gratuit altor persoane a tichetelor de masă pe suport de hârtie și/sau electronic”.
Detalii
23
07 2018
524

Facilităţi acordate persoanelor terţe

Agentul economic vrea sa transfere unei agentii de turism bani pentru o foaie de odihnă, destinată unei persoane fizice care nu este angajată la agentul economic respectiv. Apar urmatoarele întrebari:

1.Trebuie sa reținem 7% la sursa de plată din costul foii la sanatoriu?
2.Daca da, atunci în ce dări de seamă trebuie reflectată suma achitată şi impozitul reținut (IPC18, IALS...)?
3.Persoana fizică care va beneficia de foia la sanatoriu, va trebui să prezinte până la 25 martie 2019 declarația persoanei fizice CET?

Detalii