23
07 2021
420

TVA12 în cazul suspendării activității

Este obligat agentul economic pe perioada suspendării activității de întreprinzător să prezinte declarația privind TVA?
 
În conformitate cu art.30 alin.(3) din Legea nr.845/1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi, suspendarea/reluarea activităţii întreprinderii urmează a fi înregistrată, în baza cererii fondatorului/adunării generale, la structura teritorială a Agenţiei Servicii Publice, cu înscrierea menţiunii respective în Registrul de stat al întreprinderilor şi cu înştiinţarea despre aceasta a Serviciului Fiscal de Stat de către structura teritorială a ASP.


Detalii

17
05 2018
5219

Prezentarea declaraţiei TL13

În urma modificarilor art. 291 (1), lit a) din CF, obiect al impunerii cu taxa pentru amenajarea teritoriului constituie numarul scriptic trimestrial al salariatilor. A fost excluse cuvintele ”și/sau fondatorii întreprinderilor care nu sunt inclusi în efectivul de salariati”. Dacă compania nu activează, nu are salariati, atunci nu se prezintă declaratia TL13 sau se prezintă pe zero?
Detalii
25
01 2017
2354

În atenţia plătitorilor de contribuţii la BASS

Casa Naţională, reaminteşte că data de 25 ianuarie 2017 reprezintă termenul limită de prezentare a declaraţiilor forma BASS şi forma REV-5 şi de plată a contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii la bugetul asigurărilor sociale de stat pentru luna decembrie 2016.
Detalii
27
12 2016
2592

Despre prezentarea declarațiilor corectate privind TVA

Prin Legea nr. 138 din 17 iunie 2016, începând cu 1 iulie 2016, în Codul fiscal au fost introduse modificări în prevederi privind limitarea trecerii în cont a sumei TVA, achitată sau care urmează a fi achitată, pentru întreținerea, funcționarea și reparația autoturismelor folosite de către persoanele specificate la grupele minore 112 și 121 din Clasificatorul ocupațiilor din Republica Moldova. Trebuie întreprinderea să prezinte declarațiile corectate privind TVA pentru perioadele fiscale începând cu luna iulie 2016, dacă acestea au fost prezentate în condițiile de până la 1 iulie curent?
Detalii