08
02 2020
1959

4. (28.15.83) Urmează să fie înregistrată în Registrul general electronic al facturilor fiscale, factura fiscală eliberată la finele lunii decembrie 2019 de către furnizor, subiect al impunerii cu TVA, termenul de înregistrare a căreia survine în luna ianuarie 2020?

Începînd cu 1 ianuarie 2020, prin Legea nr.171 din 19 decembrie 2019 cu privire la modificarea unor acte legislative (în vigoare din 01.01.2020), a fost abrogat articolul 1181 din Codul fiscal, ce conținea prevederi referitor la înregistrarea obligatorie în Registrul general electronic al facturilor fiscale, a facturii fiscale eliberate de către furnizor subiect al impunerii cu TVA.
Detalii
01
08 2019
1895

Urmează a fi înregistrate în Registrul general electronic al facturilor fiscale, facturile eliberate prin sistemul „e-factura”?

Factura fiscală electronică constituie o modalitate alternativă la versiunea de hârtie a facturilor fiscale, având aceeași valoare juridică și fiind la fel de sigură ca și cea pe hârtie.

Avantajul principal al facturii fiscale electronice constă în faptul că aceasta este gratuită. Orice agent economic, din moment ce a obținut acces la serviciile fiscale electronice conform Ordinului nr. 62 din 15.02.2019, dispune de posibilitatea accesării sistemului „e-Factura” și poate folosi în exclusivitate factura fiscală electronică.
Detalii
21
03 2019
1831

11. (31.2.7) Care va fi amenda pentru neînregistrarea facturii fiscale în Registrul general electronic al facturilor fiscale?

În conformitate cu prevederile art. 1181 alin. (1) și (11) din Codul fiscal, factura fiscală eliberată se supune înregistrării obligatorii de către furnizorul subiect al impunerii cu TVA în Registrul general electronic al facturilor fiscale, în forma şi în modul stabilit de Serviciul Fiscal de Stat, în cazul în care totalul valorii impozabile a livrării impozabile cu TVA, inclusiv al valorii impozabile ajustate în condițiile art.98, depășește suma de 100000 lei, și urmează să fie înregistrată în Registrul general electronic al facturilor fiscale în termen de 10 zile lucrătoare de la data eliberării.
Detalii
14
06 2016
2372

Privind emiterea facturii fiscale către un nerezident și înregistrarea ei în Registrul electronic al facturilor fiscale

Rezidentul Republicii Moldova urmează de a efectua lucrări la cota „0” a T.V.A. pe teritoriul Republicii Moldova pentru un nerezident. Poate fi emisă către nerezident factura fiscală și trebuie oare aceasta să fie înregistrată în Registrul facturilor fiscale, în cazul în care totalul valorii impozabile a acestei livrării depășește suma de 100 mii lei?

În conformitate cu prevederile art. 20 alin. (4) din Legea contabilității nr. 113- XVI din 27.04.2007, pentru operațiunile de export-import al activelor și serviciilor, drept documente primare pot fi utilizate documentele aplicate în practica internațională sau cele prevăzute de contract.
Detalii