21
02 2019
814

Returul produselor achitate cu tichetul de masă

Cum poate fi efectuat returul produselor neconforme, procurate contra tichet de masă?

Conform art. 36 din Regulamentul cu privire la modul de operare cu tichete de masă, “la returnarea produselor achiziționate în baza tichetelor de masă este interzisă acordarea în schimb a numerarului. Returnarea produselor va acorda cumpărătorului dreptul să primească în schimb produse în aceeași valoare.”
Detalii
15
01 2018
6121

Documentarea returului de marfă începând cu 28.10.2017

Cum se documentează de către cumpărător și furnizor returul de marfă începând cu 28.10.2017?

Conform art.98 lit. b) din Codul fiscal, valoarea impozabilă a livrării impozabile a mărfurilor, serviciilor, după livrarea sau achitarea lor, urmează a fi ajustată, cu condiția prezentării documentelor de confirmare, dacă livrarea impozabilă a fost, în totalitate sau parțial, restituită subiectului impozabil care a efectuat livrarea.
Detalii
14
02 2017
839

1. (31.1.3) Urmează a fi de către Serviciul Fiscal de Stat comerciantul pentru nerespectarea prevederilor art. 211 alin.(5) din Legea nr. 231 din 23 septembrie 2010 cu privire la comerțul interior în partea ce ține de returnarea produselor alimentare a căror termen de valabilitate a expirat?

Conform prevederilor Legii nr. 231 din 23 septembrie 2010 cu privire la comerțul interior verificarea respectării prevederilor art. 211 alin.(5) din legea dată nu este pusă în sarcina Serviciului Fiscal de Stat.
Detalii