02
10 2018
134

4. (29.1.7.1.13) întrebarea este transferată la nr. 36.1.1.6.

Arhiva
Urmează oare de a fi calculate prime de asigurare obligatorie de asistență medicală în cazul acordării premiilor în formă monetară, sau în formă nemonetară în folosul persoanelor angajate, persoanelor terțe în legătură cu ziua profesională a entității și cu ocazia desfășurării concursului raional?
Detalii
07
09 2018
4340

Formularul IALS18, aprobat

Ministerul Finanţelor a aprobat formularul-tip “Nota de informare privind salariul şi alte plăţi efectuate de către angajator în folosul angajaţilor, precum şi plăţile achitate rezidenţilor din alte surse de venit decât salariul şi impozitul pe venit reţinut din aceste plăţi” (Forma IALS18) şi Modul de completare al acestuia.

Conform documentului, acesta va intra în vigoare la 1 octombrie curent, iar prima perioadă de prezentare a Formei IALS18 este etapa II a perioadei fiscale 2018 (1 octombrie-31 decembrie).
Detalii
21
08 2018
2217

Forma IPC18 ar putea fi modificată

Ministerul Finanțelor propune spre consultare publică proiectul Ordinul cu privire la modificarea și completarea Ordinului MF nr.126 din 04.10.2017, ce se referă la formularul tipizat Forma IPC18, precum și la Instrucțiunea de completare a IPC18.
Detalii
15
08 2018
261

11. (37.19) Care regim fiscal se va aplica pentru diferite plăți, altele decât salariul, îndreptate în folosul angajaților rezidenților parcurilor pentru tehnologia informației?

Potrivit art. 141 alin.(2) din Codul fiscal, plăţile salariale efectuate angajaţilor sau în folosul acestora de către rezidenţii parcurilor pentru tehnologia informaţiei în baza legislaţiei muncii şi actelor normative ce conţin norme ale dreptului muncii nu generează obligaţii suplimentare privind impozitul pe venit aferent acestor plăţi conform titlului II din Codul fiscal, impozitul în cauză fiind inclus în componenţa impozitului unic reglementat de cap.1 titlul X din Codul fiscal.
Detalii
26
07 2018
277

Reflectarea veniturilor sub formă de salariu achitate în folosul persoanelor fizice nerezidente

Entitatea „A” SRL desfăşoară activitate în agricultură şi în perioada de recoltare a producţiei agricole intenţionează să angajeze 2 persoane fizice nerezidente. În ce dări de seamă fiscale urmează să reflecte entitatea veniturile sub formă de salariu achitate în folosul persoanelor fizice nerezidente?

În baza prevederilor art. 73 alin. (4) din CF, veniturile persoanelor fizice nerezidente, specificate la art. 71 lit. n) și o) din CF, urmează a fi supuse impozitării la sursa de plată în modul prevăzut de art. 88 din CF, fără dreptul la deduceri și/sau scutiri aferente acestor venituri.
Detalii
12
07 2018
156

Indexarea salariilor cadrelor didactice

Salariul de funcție al unui rector va spori până la 6460 lei, iar al unui profesor universitar – până la 4840 lei. Cu 325 de lei sa va majora salariul conferențiarilor universitari, iar cel al lectorilor va crește cu circa 300 de lei. După același algoritm vor fi majorate salariile angajaților din învățământul general și profesional tehnic.

Astfel, salariul de funcție al cadrelor didactice și al personalului științifico-didactic din instituțiile de învățământ finanțate de la buget va fi indexat cu 8%. Hotărârea respectivă a fost aprobată de Guvern în şedinţa de ieri.
Detalii
29
05 2018
1129

Câștigul salarial mediu lunar în trimestrul I 2018

Biroul Național de Statistică informează că, în trimestrul I 2018 câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 5906,5 lei, înregistrând o creștere de 13,2% față de trimestrul I 2017.

În sfera bugetară câștigul salarial mediu lunar a constituit în trimestrul I – 5408,1 lei (+14,4% față de trimestrul I 2017), iar în sectorul economic (real) – 6108,1 lei (+12,5% față de trimestrul I 2017).
Detalii
21
05 2018
1336

Seminar: ”Calculul și contabilizarea salariului+ IPC 18”

La seminar vei învăța:

  • Legislația și baza documentară de calculare a salariului;
  • Aplicații practice de calculare și achitare a salariului;
  • Exemple concrete și tehnici care îți vor ușura munca în acest domeniu;
  • Ce rapoarte trebuie să prezinți, unde, când și cum se completează acestea.

Detalii
19
04 2018
529

Referitor la calcularea primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală angajatului care deține polița de asigurare medicală

Entitatea „Y” pe parcursul anului și-a mărit statele de personal cu trei unități. Ulterior la angajarea noului personal s-a depistat că unul dintre angajați și-a procurat polița de asigurare medicală pe parcursul anului. Urmează entitatea să calculeze angajatului care deține polița de asigurare medicală prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală pentru salariul acordat?
Detalii